Regional Biennial Juried Sculpture Exhibition

June 2 – September 22, 2018

Regional Biennial Juried Sculpture Exhibition

 

In 2008, the Marshall M. Fredericks Sculpture Museum established a sculpture biennial exhibition to support working artists. Michelle Perron, Director of the Office of Exhibitions & Public Programs at the College for Creative Studies (CCS) in Detroit juried the exhibition and selected the merit award winners from 151 artworks submitted by 66 artists from the state of Michigan and Northern Indiana.

All awards are sponsored by the Maxwell K. Pribil Memorial Fund administered by Huntington National Bank.

The exhibition will be on display at the Marshall M. Fredericks Sculpture Museum from Saturday, June 2 through Saturday, Sept.22.

This exhibition is made possible with grant funds from the Michigan Council for Arts and Cultural Affairs and the Maxwell K. Pribil Memorial Fund administered by Huntington National Bank.

 

Exhibition Catalog

Opening Reception Photos

 

 

 

Artworks in this exhibition

(click each image for larger view)

 

Tamar Aldrich, Old Lace

 

William Allen, Swamp Slider

 

Kevin Baker, Growing

 

Mark Beltchenko, The S. Series

 

Robert Bielat, Daedalus’ Wing

 

Mark Bleshenski, Seaform 1

 

Craig Brigham, Wasp

 

Nancy Brooks-Siebert, Ruin Boxes

 

Sanford Buchalter, Rotation Gate

 

Kathleen Bugajski, Contemplation

 

Doug Cannell, Charm

 

Calum Clow, Star Spangled Bovine

 

Matthew De Genaro, Cyclops

 

John DeHoog, Abnormal Growth

 

Aaron Deshields, Unraveling-Reconvening

 

Gary Eleinko, Now and Then

 

Mary Fortuna, Nageena

 

Anne Furnaris, The Gates of the Sun

 

Jason Graham, Walker A-11

 

Megan Grierson, Divinus Foemina

 

Stephen Hargash, Serpentine

 

Al Hebert, Gray Matter

 

Emmy Heger, Lavender Dreams

 

Jjenna Hupp Andrews, The Third Grace: Pleasure

 

Ray Katz, Geometric Construction/Reductive Geometry

 

Andrew Kline, Bound

 

Steve Kline, Seven Easy Pieces

 

Diane Marie Kramer, Let’s Dance

 

Nancy LaBret Einstein, On My Way Home

 

Douglas LaFerle, Kali’s Wheel

 

Robert Landry, From the Mythology of Evika

 

Daniel Lisuk, All Our Yesterdays End Now

 

Valerie Mann, Blue Bird Chain

 

Charles McGee, Common Ground II

 

Steven Miller, Position Five

 

Dora Natella, Lightness of Being

 

Brian Nelson, The Voice of America for Charlie, Jim and Joseph

 

David Petrakovitz, This Way and That

 

Kathyrose Pizzo, Episode One: The Ladder

 

Marcia Polenberg, Child from Aleppo

 

Nick Preneta, The Observer

 

Ted Ramsay, Cloud Goddess 2

 

Susan Robinson-Heaslip, Silent Eyes

 

R. Jean Ruth, Hop, Skip, Leap

 

Robert Sestok, Elements

 

Ann Smith, Squash Blossom

 

Adam Stuart, Dead Machine B-001

 

Benjamin Teague, Swerve

 

Virginia Torrence, Untitled

 

Tom Zaroff, Petroglyph


Categories: Events

Post Your Thoughts